NašaBankaMorala - uskoro
Grupacija za moralnog čovjeka
Xi Jinping povlači "crvenu liniju" obrane kineskih obradivih površina-proizvodnja hrane kao prioritet u očuvanju društvenog razvoja
Kineski dužnosnici su se sastali na dvodnevnoj Centralnoj ruralnoj radnoj konferenciji koja je završena u utorak, 23.studenog.. Na konferenciji su zacrtani prioriteti u slijedećem razdoblju glede ruralnih reformi.
„Hrana u svakom slučaju mora ostati u našim rukama , jer samo kada je zemlja sposobna samostalno proizvesti dovoljne količine hrane, može vladati situacijom i kontrolirati gospodarstvo i društveni razvoj“, kaže se u dijelu izjave za javnost nakon konferencije.
Centralnoj ruralnoj radnoj konferenciji je predsjedao kineski predsjednik Xi Jinping.
Na konferenciji je istaknuto kako je upravo poljoprivreda naj slabija točka u kineskom gospodarstvenom rastu. Kina je peta naj mnogoljudnija zemlja na svijetu, ali sa samo 9% obradivih površina, pa naš cilj mora biti unaprijeđivanje tehnologija u proizvodnji hrane, kako bismo osigurali dovoljne zalihe hrane.
„Ako Kina želi ostati snažna i agrikultura mora biti jaka. Ako Kina želi biti lijepa i krajolik mora biti lijep. Ako Kina želi biti bogata, poljoprivrednici moraju biti bogati“, kaže se u izjavi. Godišnja proizvodnja žitarica u ukupnom iznosu od 601,9 milijarde kilograma je porasla 2,1 posto na godišnjoj razini u 2013.
Peking će se pobrinuti da se teritorij zemlje rezerviran za poljoprivredu ne umanji ispod 120 miliona hektara.
Kineska vlada je obećala kako će poboljšati kvalitetu poljoprivrednih proizvoda i sigurnosti hrane. „Kultura zemljoradnje“ neće biti uništavana, a sela koja su oduvijek izvorišta tradicionalne kineske civilizacije neće postati „pusta sela ili rodni kraj koji živi još samo u sjećanju“, navodi se u izjavi.
Upravo ruralna reforma je podvučena kao ključno područje u paketu reformi nakon „Trećeg plenuma“ održanog u studenom ove godine.
Resursi i očuvanje okoliša moraju se dovesti u ravnotežu, a mnogobrojno stanovništvo opskrbiti s dovoljno sjemena.
Nije novost da su Kinezi odlučili, između ostalog, a ne manje bitno, prestati koristiti rast BDP-a kao primarni kriterij za ocjenjivanje produktivnosti zemlje i rada dužnosnika. Petogodišnji plan koji se proteže do 2015. nastoji prebaciti kinesko gospodarstvo u novi održivi model rasta koji se temelji na kvaliteti i inovativnosti, što će vjerojatno rezultirati godišnjim rasto BDP-a za 7%, umjesto dosadašnjih 10%. Barem u periodu tranzicije. Neki tu činjenicu zlobno koriste kako bi umanjili vrijednost nastojanja Kine da evaluira svoje gospodarstvo temeljem ostvarenih konkretnih rezultata.