NašaBankaMorala - uskoro
Grupacija za moralnog čovjeka
WASHINGTON - u srijedu 20. prosinca - Max Baucus, vodeći američki „tvorac“poreznih zakona , predsjednik Odbora za financije u Senatu, je predstavio radikalan prijedlog izmjena nacionalne energetske politike.
Baucusov nacrt zakona uveo bi četrdeset-dvije različite porezne olakšice za energetsku industriju , a predviđa se da će koštati 150 milijardi dolara . To bi trebalo stvoriti " tehnološki neutralne " poticaje za energetske projekte koji zadovoljavaju standarde za smanjenje emisije ugljika . Međutim , taj zakon će također „pomesti“ poticaje koji promiču poboljšanja energetske učinkovitosti i nultu emisiju štetnih plinova , po definiciji dva od najučinkovitijih načina da se smanji emisija stakleničkih plinova . U isto vrijeme , fokusirajući se isključivo na ugljen , Sen Baucusov prijedlog će nastaviti subvencioniranje otrovnih i štetnih izvora energije , poput nuklearne energije i prirodnog plina .
Tim Judson, pomoćnik direktoraNIRS-a’ kaže "Ideja poput ove s poreznim olakšicama za naftnu i industriju ugljena je neodgovorna, kontraproduktivna i nepotrebna, jednako kao i subvencije za nuklearnu energiju i prirodni plin. "
„Rezanje poreznih olakšica ljudima koji u svoje domove uvode učinkovitu i čistu energiju, a davati dolare tvrtkama koje proizvode radioaktivni otpad je naprosto krivo i kontraproduktivno . "
" Postali smo umorni od političara , a da ne spominjem sebičnih industrija , koje tvrde da samo zagađenje ugljenom stvara zabrinutost u svijetu ", rekao je Michael Mariotte , izvršni direktor NIRS . " Nuklearna energija sa sobom donosi i plutonij , stroncij, cezij i cijelu abecedu otrovnih radionuklida koji onečišćuju zrak i vodu , koji čine jedan od najvećih svjetskih neriješenih ekoloških problema, a to je i sigurno upravljanje radioaktivnim otpadom , koji svakog trenutka može uzrokovati nesreće katastrofalnih razmjera.“
„Subvencioniranje prljavih energetskih tehnologija ne može biti riješenje, kao što nemožemo lagati i predstavljati ih „čistima i neopasnima“. Moramo obnoviti porezne olakšice na istinski čiste i obnovljive izvore energije poput vjetra, sunca, potom osigurati poticaje za mjere energetske učinkovitosti i poboljšanja pohrane energije. Čista energija je tehnologija 21.stoljeća, isplativa je dostupna i učinkovita. Krajnje je vrijeme da je doista počnemo koristiti u što većoj mogućoj mjeri“, kaže M.Mariotte.